dziecko uczy się liczyć

Jak nauczyć dziecko liczyć? 7 najlepszych metod

Wczesna nauka matematyki oraz związane z tym umiejętności to ważny element składowy inteligencji człowieka. Naturalny sposób uczenia się matematyki przez zabawę z jednoczesnym poszanowaniem zdolności dziecka gwarantuje właściwą stymulację jego procesów myślowych. Zatem, jak nauczyć dziecko liczyć i jaką metodę obrać, żeby nie zniechęcić go do tej jakże korzystnej dla rozwoju dziedziny nauki?

Od czego zacząć? Metoda małych kroczków

Edukacja domowa w praktyce wcale nie musi być stresującym i trudnym doświadczeniem dla rodziców i ich dziecka. Nauka liczenia nigdy nie powinna opierać się na przymusie i nieprzyjemnych emocjach. Tworzenie zbiorów, klasyfikowanie, liczenie, czy też dodawanie powinno uaktywniać w dziecku tylko przyjemne emocje. Zadbanie o przyjazną atmosferę podczas zdobywania umiejętności liczenia zaowocuje większą motywacją i chęcią do pogłębiania wiedzy matematycznej w okresie wczesnoszkolnym.

Kiedy zacząć uczyć dziecko liczyć

Już od pierwszych miesięcy życia malucha, bo według badań zdrowe niemowlę posiada wrodzone zdolności matematyczne[1]. Nauka liczenia, podobnie jak nauka mowy i innych umiejętności powinna towarzyszyć dziecku na co dzień. Najważniejsze, aby sprytnie, a jednocześnie zupełnie naturalnie wpleść cyfry w codzienność dziecka.

Kształtowanie i pogłębianie umiejętności matematycznych to długi proces, który nasila się mniej więcej w trzecim roku życia. To właśnie wówczas maluch chłonie niczym gąbka nowe informacje i wiedzę matematyczną. Warto to wykorzystać i pamiętać, że każda zdolność wymaga pielęgnowania i ćwiczeń. W przeciwnym razie pozostawiona bez aktywizowania, wygasa. Nauka z wykorzystaniem zabawek edukacyjnych dla najmłodszych (np. aktywny trójkąt, stolik edukacyjny, wieża z obręczy) to dobry początek edukacji matematycznej.

Jak nauczyć dziecko liczyć? 7 najlepszych sposobów

Jakie metody wybrać, aby przybliżyć dziecku sztukę liczenia? Jak nauczyć dziecko liczyć, aby już w pierwszych latach życia zafascynować go światem matematycznym? Poznaj 7 najlepszych sposobów.

  1. Liczydła – drewniane liczydła to nieodzowna pomoc w nauce liczenia, dodawania i odejmowania. To bardzo prosta, a zarazem niezwykle wciągająca nauka matematyki przez zabawę. Liczydła powinny być w każdym domu, gdzie są dzieci – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy wiesz, że to właśnie liczydła zastąpiły żmudne liczenie na palcach kupców greckich i rzymskich? A było to już w III wieku p.n.e. Co równie ciekawe, abakus, a więc prekursor liczydła do dziś jest z powodzeniem wykorzystywany przez handlarzy i urzędników w Azji.
  • Patyczki do liczenia – drewniane, plastikowe, płaskie, a może okrągłe? Patyczki do liczenia to świetna metoda na wciągającą zabawę już od pierwszych lat życia malucha. Ten z pozoru niewinnie prezentujący się zestaw może naprawdę pomóc dziecku w zdobyciu cennych umiejętności. Za pomocą patyczków mamy możliwość tworzyć figury, kształty, zbiory, a także liczyć, dodawać i odejmować. To również świetny sposób na pobudzenie wyobraźni dziecka, rozwijanie jego sprawności manualnej i kreatywności.
  • Kalendarz i zegar – ile dni ma tydzień i ile miesięcy jest w roku? Kiedy są urodziny dziecka, a kiedy Dzień Mamy? Za ile miesięcy zaświeci wigilijna gwizdka na niebie? Kalendarz to istna skarbnica ważnych dat, liczb i wydarzeń. Jeśli więc zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko liczyć, to koniecznie wykorzystaj do tego celu przedmioty codziennego użytku. Dzieci uczą się przez naśladownictwo dorosłych. Bacznie obserwują, jak rodzic spogląda na wiszący w salonie zegar lub zaznacza coś na wiszącej kartce na ścianie w kuchni. Nauka liczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku to świetny sposób na edukację matematyczną.
  • Pieniądze – monety i banknoty, to właśnie tego maluch najczęściej szuka w portfelu swoich opiekunów. Bystrzaki szybko kojarzą pieniądz z kupnem pożądanego przedmiotu (oczywiście chodzi o zabawkę). Działania na pieniądzach to sposób nauki matematyki, który przyciąga maluchy już od wczesnego dzieciństwa. Wykorzystaj magnetyczne pieniądze lub kasę edukacyjną, która stanowi nieodzowny element zabawy w sklep.
  • Wspólne gotowanie i liczenie – codzienne czynności i rytuały to fantastyczna okazja do wczesnej nauki matematyki. Zaproszenie dziecka do aktywnego udziału w przygotowywaniu posiłków wiąże się z kształtowaniem cennych umiejętności – nie tylko tych związanych z liczeniem. Nawet tak prosta czynność, jak podzielenie pizzy na 8 kawałków lub odliczenie 2 szt. pomidorów do sałatki wzmocni u dziecka pewność siebie i poczucie sprawstwa.
  • Profesjonalne aplikacje do nauki liczenia i rozwiązywania zadań – serwisy edukacyjne i aplikacje do nauki matematyki dla najmłodszych to współczesna skarbnica wiedzy o edukacji matematycznej. Rodzice i pedagodzy mają dostęp do wielu zarówno darmowych, jak i płatnych aplikacji do nauki liczenia.
  • Planszowe gry strategiczne i karty – kostka do gry, plansza z polami do przejścia i inne przedmioty do zdobycia (np. grzybki). Gry planszowe to ulubiona rozrywka rodzin. Wpływ planszówek na rozwój sfery poznawczej, społecznej i emocjonalnej dzieci jest niepodważalny. Edukacyjne gry planszowe dla dzieci od 3 roku życia (np. ,,Grzybobranie’’, ,,Trzy świnki’’, ,,Peppa Party Time’’) to wspaniała zabawa z edukacyjnym tłem.

Nauka liczenia do 10 u dzieci

Matematyka słusznie nazywana jest królową nauk. Ten, kto ją posiądzie będzie wielkim człowiekiem! I pomyśleć, że wszystko zaczyna się od znajomości liczb i nauki liczenia do 10 u dzieci. Najlepiej sprawdzi się tu klasyczne liczenie na paluszkach. Zacznij od rzeczy i doświadczeń bliskich dziecku. Liczenie lat dziecka, skarpetek i butów, ulubionych maskotek, domowników i kropek na kostce z ulubionej gry planszowej. Innym i równie skutecznym sposobem są rymowanki, piosenki, wierszyki z liczbami i ilustrowane książeczki (np. uwielbiana przez dzieci książka ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek’’ autorstwa Justyny Bednarek).

Nauka liczenia do 20 u dzieci

Kolejny krok i wyższy poziom, co wcale nie oznacza, że trudniejszy do opanowania. Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie to cztery podstawowe działania arytmetyczne, których wbrew pozorom wcale nie trzeba uczyć się po kolei. Niestety rodzice bardzo często rezygnują z zapoznaniem młodszego dziecka z mnożeniem i dzieleniem, sugerując się programem nauczania. Nie czekaj, aż dziecko osiągnie dojrzałość szkolną. Nauka liczenia do 20 u dzieci powinna być atrakcyjna i zróżnicowana. Warto pamiętać, że edukacja matematyczna nie może ograniczać się jedynie do jednego działania matematycznego.

Aplikacje do nauki liczenia dla dzieci, a więc jak zachęcić dziecko do nauki liczenia

Dedykowane dzieciom od 3 roku życia proste programy i aplikacje to genialne połączenie nauki z zabawą. Aplikacje edukacyjne dla dzieci i gry edukacyjne z rozbudowanymi sekcjami dostosowanymi do wieku i rozwoju dziecka, to coraz częściej wykorzystywane narzędzia skutecznej edukacji. Interaktywne kolorowanki, łamigłówki, zagadki, opcja nagrywania głosu, a także dostęp do aparatu to dodatkowe atrakcje, które wciągną dziecko w świat liczb i zarażą go pozytywną energią.

Dlaczego matematyka dla dzieci jest ważna

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego wczesna nauka matematyki w domu jest tak ważna, skoro i tak dziecko rozpocznie edukację matematyczną w szkole? Czy nie lepiej odłożyć naukę liczenia na późniejsze lata? Niestety tradycyjny model szkolnej nauki liczenia bardzo często jest po prostu nudny i mało przyjemny dla dzieci. Nic dziwnego. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że nauczyciele edukujący w przedszkolu i na pierwszym etapie kształcenia (kl. 1-3) to pedagodzy, a więc humaniści. Najczęściej brakuje im szerokiej wiedzy z zakresu skutecznych metod wczesnej nauki matematyki i praw matematycznych.  W rzeczywistości nie sama nauka liczb ma tu najistotniejsze znaczenie, a odpowiednie środki i sposoby zdobycia nowych umiejętności.

Matematyka w pierwszych latach życia nie powinna więc być traktowana jak niepotrzebne obciążenie, a cenną umiejętność. To matematyka determinuje czytanie i liczenie. Wpływa na zdolności poznawcze dziecka i funkcje wykonawcze mózgu (np. koncentrację, uwagę, przetwarzanie informacji). Zdolności matematyczne kształtujemy w dziecku cegiełka po cegiełce. Połączenie matematycznej i pedagogicznej wiedzy pozwoli stworzyć ciekawą zabawę, która bez wątpienia wpłynie na całościowy rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w społeczeństwie.

Bibliografia:

  • B. Brożek, M. Hohol „Umysł matematyczny”, Copernicus Center Press, Kraków 2014
  • H. Dambeck: „Im więcej dziur, tym mniej sera. Matematyka zdumiewająco prosta”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012


Opublikowano

in

by

Tags:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *